چگونه بهترین مدل دزدگیر ماشین را انتخاب بکنیم ؟

همه ما ،کم و بیش با مزایای استفاده از دزدگیر ماشین آشنا هستیم  اما اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد بخش های داخلی آن به همراه تشریح عملکرد هر قسمت با جزئیات ،آشنا شوید ،پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه بکنید .

اولین مورد ثبت شده از سرقت خودرو ،تنها یک دهه پس از استفاده آن بود . از آن زمان تا به امروز ، خودرو ها ،هدف اصلی سارقان به حساب می آیند چرا که آن ها با ارزش هستند ،به راحتی می توان پس از سرقت آن ها را به طرق مختلف ،به فروش رساند ، حتی برخی از مطالعات ادعا می کنند که تنها 20 ثانیه طول می کشد تا سیستم داخلی یک خودرو از کار بیفتد . بنابراین ،این امر که در سرتاسر دنیا ،بسیاری از مردم در استفاده از سیستم های زنگ خطر ،سرمایه گذاری می کنند ،موضوعی منطقی به نظر می رسد . هر چند امروزه ،بسیاری از خودرو ها مجهز به سنسور های الکتریکی پیچیده ، آژیر ها و سیستم های فعال از راه دور هستند .

در سیستم دزدگیر خودرو ، بخش آژیر یا هشدار خودرو به صورت همزمان به چندین سنسور متصل هستند تا از این موضوع که اطمینان حاصل شود که هنگام باز کردن درب ماشین،سیگنال ها به درستی منتقل خواهند شد .

شایان ذکر است دزدگیر هایی که امروزه تولید می شوند ،از لحاظ نحوه عملکرد و ساختاری که برای ارتقا سطح ایمنی آن ها طراحی شده ،بسیار پیچیده تر هستند .

به بیان دیگر ، اجزایی شامل گیرنده های رادیویی ، سنسور های تشخیص حرکت ،سنسور های فشار ،باتری و … وجود دارند که زنگ هشدار یا آژیر  را قادر می سازند تا حتی در صورت خرابی باتری خودرو،وظیفه خود را به درستی انجام دهند .

دزدگیر ماشین

بهترین دزدگیر ماشین  متعلق به کدام برند ها است ؟

پاسخ به این سوال می تواند منجر به معرفی گزینه های متعددی شود چرا که هرشخص در توصیف کیفیت و کارآیی هر دزدگیر ،انتظارات و تجارب شخصی خود را نیز دخیل می کند . برخلاف سال های گذشته که دزدگیر هایی با ریموت سان وان SUN1 ،کدفیکس و .. دارای محبوبیت زیادی در بین صاحبان خودرو داشته اند ،به تدریج با پیشرفت فناوری در صنایع خودروسازی برند هایی مانند چیرکار،استیل میت ،چیا ،هواتای،plc  و… مقبولیت قابل توجهی در میان رقبای خود پیدا کرده اند .

اجزای دزدگیر ساده ماشین

اجزای داخلی یک سیستم دزدگیر ساده ،به صورت زیر معرفی می شوند :

  • مغز یا بخش مرکزی

بخش اصلی سیستم زنگ خطر یا دزدگیر شامل واحد کنترل رایانه ای می شود که به کمک یک جا کلیدی ،قابل حمل می باشد  و برای نظارت بر تمامی اتفاقاتی که در مورد زنگ هشدار ،رخ می دهد به کار می رود .

بنابراین در صورت لزوم به تمامی سنسور های خودرو متصل شده و آژیر را فعال می کند .

  • فرستنده های هشدار اتومبیل

این فرستنده ها نیز در اکثر موارد در بخش جاکلیدی  قابل حمل تعبیه شده و به کمک آن می توان دستورات را در صورت نیاز برای کنترل سیستم زنگ هشدار از راه دور به بخش مرکزی یا مغز از راه دور ارسال کرد .کارکرد آن ها به صورت ساده مشابه بخش کنترل رادیویی در اسباب بازی ها  مانند ماشین های کنترلی از راه دورمی باشد .

  • سنسور شوک

سیستم های هشدار دهنده امروزی ، از نمونه های مدرن تری برای تشخیص ضربه و اطمینان از دست خالی بازگشتن سارقان مدلسازی و تولید شده اند .

این سنسور ها  با هدف حساسیت به شوک بر مبنای سنجش میزان قدرت ضربه وارد شده ،طراحی شده اند . سیگنال هایی که توسط سنسورها به بخش مرکزی یا مغز منتقل می شوند ،قدرت اندازه گیری میزان ضربه وارد شده را دارند بنابراین تشخیص می دهند که آیا ضربه ای که وارد  شده بدین معنی ست که شخصی قصد دارد ماشین را تحت فشار قرار دهد و آن را به حرکت در آورد؟

بنابراین بخش مرکزی بلافاصله بوق می زند یا سیستم صوتی اتومبیل را فعال می کند تا با صدای بلند شروع به پخش زنگ هشدار بکند و سارق را فراری دهد .

  • حسگر تغییر فشار

این سنسور ها تغییرات فشار هوا راکه فورا به هنگام شکستن شیشه ها یا باز شدن  اجباری درب اتومبیل ایجاد می شوند ،اندازه گیری و نظارت دارند .

هنگامیکه تغییر مشکوکی در فشار هوا تشخیص داده شود ،زنگ هشدار را فعال می کند .

برخی از آنها از بلندگوهای  داخلی خودرو استفاده می کنند در حالیکه نمونه های دیگر ممکن است دارای بلند گو های اختصاصی خود باشند .

  • حسگر پنجره ها

بدون کمک و دخالت درب های ماشین می توان از طریق پنجره ها یک خودرو را به سرقت برد . این یک ترفند بسیار معمولست که سارقین بارها از آن ها استفاده کرده اند . بنابراین سنسور پنجره خودرو با هدف جلوگیری از چنین سرقت هایی طراحی شده اند و تشخیص صدای شکستن شیشه و پنجره ها به کمک میکروفون ها صورت می گیرد .

  • حسگر درب اتومبیل

اساسی ترین بخش سیستم دزدگیر ماشین ،زنگ هشدار درب خودرو است برای مثال زمانی که کاپوت ماشین ، صندوق عقب و یا هر دری در ماشین باز باشد  ، سیستم هشدار مرکزی خودرو فعال است .

اکثر سیستم های دزدگیر خودرو از مکانیزم سوئیچینگ استفاده می کنند که قبلا در درب های خودرو تعبیه شده اند به این معنی که این سنسور ها به سوئیچ هایی که از قبل در ماشین شما نصب شده اند ،متصل می شوند .همانطور که می دانید در خودرو های امروزی با باز و بسته شدن درب ها چراغ داخلی ماشین روشن می شود و دلیل این اتفاق ،استفاده از همین سنسور ها است .

با در نظر گرفتن یک اقدام استاندارد حفاظتی، سیستم زنگ هشدار خودرو در دزدگیر ماشین،خود ولتاژ کل مدار الکتریکی  مدار را کنترل می کند و در صورت افت ولتاژ در مدار ، سیستم کنترل مرکزی آگاه می شود که تداخلی در سیستم الکتریکی خودرو ایجاد شده است .روشن شدن چراغ ها به هنگام باز شدن درب خودرو  از نمونه مثال عینی ست که سبب افت ولتاژ می شود .

درست است که استفاده از سنسور درب خودرو عملکرد مناسبی دارد اما در نهایت سطح حفاظتی نسبتا پایینی را ارائه می دهد چرا که ورود غیر مجاز افراد  به داخل خودرو ،از طریق شکستن شیشه ها نیز امکان پذیر است .

بنابراین استفاده همزمان تمامی سنسور های نام برده شده می تواند سطح حفاظت  و ایمنی قابل قبولی را برای خودرو شما فراهم کند .

نتیجه گیری

همانطور که پیشتر در متن هم اشاره شد ،دزدگیر ساده ماشین به همراه تمامی سنسور هایی که در آن برای تامین امنیت خودرو،به کار برده شده است ،می تواند سطح ایمنی مطلوبی را برای صاحبان خودرو فراهم کند اما باید به نکته توجه داشت که در برخی موارد دزدگیر ساده به دلیل حساسیت بیش از اندازه سنسور ها و قابل تنظیم نبودن آن ها ،هشدار های کاذب ایجاد می کند وباعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها می شود. به همین دلیل دارندگان به ناچار دزدگیر خود را از کار می اندازند تا از انتشار چنین هشدار های کاذب و آلودگی صوتی در محیط جلوگیری کنند.این مسئله می تواند شرایط مناسبی برای سوءاستفاده سارقان فراهم بیاورد.بنابراین،در چنین مواردی استفاده از دزدگیر های تصویری می تواند گزینه مناسب تری باشد . همچنین شما مشتریان عزیز می توانید برای مشاهده انواع دزگیر پراید،پژو 206، تیبا و مشاهده قیمت ها به صفحه محصولات فروشگاه مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی :بهترین دزدگیر تصویری برای ماشین کدامست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *