باید ها و نباید های چشمی اولتراسونیک دزدگیر خودرو چیست؟

چشمی اولتراسونیک که با نام سنسور های فراصوت و  سنسور های اولتراسونیک هم شناخته می شود ،سال های سال است که در طیف وسیعی استفاده می شوند.کاربرد آن ها در سنسور های مخصوص پارک اتومبیل و  چشمی دزدگیر از جمله معمول ترین موارد بهره بردن از آنها در صنعت خودرو است .

پشتیبان های فنی ما ،دائما ایمیل هایی در خصوص نحوه عملکرد این سنسور ها و موارد استفاده آن ها دریافت می کنند . در این مقاله سعی داریم برای درک بهتر با کاربرد اجزای آن با جزئیات بیشتری آشنا بشویم ،پس با ما تا انتهای این مقاله ،همراه باشید .

سنسور های اولتراسونیک ،ابزاری ست که به کمک امواج صوتی التراسونیک ،فاصله یک جسم را اندازه گیری می کند . محدوده شنوایی انسان بین بیست هرتز تا بیست هزار هرتز است و این امواج در محدوده خارج از شنوایی انسان منتشر می شود به همین دلیل به آن ها امواج فراصوت گفته می شود .  این سنسور ها ،از یک مبدل برای ارسال و دریافت پالس های التراسونیک استفاده میکنند که اطلاعات مربوط به مجاورت یک جسم را منتقل می کنند بنابراین امواج صوتی با فرکانس بالا منعکس شده و الگوی متمایزی برای پژواک صدا ایجاد می کند .

چشمی دزدگیر ماشین التراسونیک

سنسور های التراسونیک چگونه کار می کنند ؟

چشمی های دزگیر ،که مجهز به سنسور های اولتراسونیک هستند ،با ارسال یک موج صوتی با فرکانسی بالاتر از محدوده شنوایی انسان کار می کنند به عبارت دیگر چشمی دزدگیر یک قطعه کوچک با ابعاد چهار تا شش سانتی متر است که قادر به تولید امواج فراصوت است که به آن ها امواج التراسونیک نیز گفته می شود .

مبدل این سنسور ،شبیه نوعی میکروفون برای دریافت و ارسال صوت اولتراسونیک عمل می کند و در نهایت با اندازه گیری فاصله زمانی که طول می کشد تا  ارسال و دریافت یک پالس اولتراسونیک اتفاق بیفتد ،فاصله را تا یک هدف می سنجند . اصول کارکرد این ماژول ها بسیار ساده است ، به این ترتیب که پالس اولتراسونیک با 40 کیلوهرتز ارسال شده، در هوا حرکت کرده و در صورت برخورد با مانع یا جسمی ،مجددا به سمت سنسور باز می گردد به عبارت دیگر ،اگر هوا با سرعت به جسمی ضربه بزنند،به عنوان پژواک به عقب باز می گردند . این سنسور ها یک راه حل بسیار ساده و کاربردی برای تشخیص اجسام واضح هستند . برای تشخیص حضور یک شی ،بدون در نظر گرفتن رنگ،سطوح یا مواد را می توانند تشخیص دهند.همچنین برای تشخیص مواردی مانند اجسام شفاف نیز می توانند انتخاب مناسبی باشند .

موارد کاربرد نصب چشمی دزدگیر اتومبیل اولتراسونیک Ultrasonic چیست ؟

از مهم ترین مزیتی که استفاده ازین چشمی دزگیر می تواند در اختیار شما قرار دهد،آگاه کردن شما از ورود غیر مجاز فرد با به صدا در آوردن آژیر خودرو ، در صورت فعال بودن سیستم امنیتی دزدگیر ماشین  است .

از آنجائیکه چشمی دزدگیر اتومبیل ،تحت تاثیر رنگ یا شفافیت اجسام قرار نمی گیرند ،بنابراین به راحتی سنسورهای التراسونیک پژواک صدا را ازاجسام دریافت می کنند.پس در هنگام ورود غیر مجاز افراد به داخل کابین خودرو ،سیگنال بازتاب شده از سطح جسم فرستنده در چشمی دزدگیر دچار تغییر شده و توسط سنسور (چشمی الکترونیکی ) به نوعی سیگنال منفی و غیر عادی تلقی شده و سبب تحریک سیستم هشدار دزدگیر خودرو می شود تا ازین طریق صاحب اتومبیل را مطلع سازد . به بیان دیگر ،این حسگر ها به صورت منظم ،شبیه به نوعی رادار عمل می کنند که بازتاب سیگنال هایی را که به اطراف خودرو پخش می شود را اندازه گیری می کنند و  در صورت تشخیص در تغییر و تداخل در  فرکانس دریافتی ، وجود شی یا شخص مزاحم را شناسایی می کنند.پس حتی در موادی که سارقین حرفه ای قادر به ورود غیر مجاز به خودرو بدون ایجاد صدا و ضربه باشند ،به علت کارکرد این چشمی های دزدگیر از طریق تولید امواج و اندازه گیری تغییرات در فرکانس دریافتی ،به سرعت دزدگیر خودرو را فعال می کنند .

چشمی دزدگیر اتومبیل التراسونیک Ultrasonic چند نوع دارد ؟

اگر چه انواع مختلفی از این چشمی های دزدگیر التراسونیک در بازار وجود دارد اما عملکرد تمامی آن ها تقریبا یکسان است و به محض دریافت بازتاب منفی از امواج منعکس شده از سطوح اشیا به سرعت آژیر خودرو را فعال می کنند .

اما برای آگاهی بیشتر در مورد ساختار این چشمی های دزدگیر ، شکل ظاهری آن ها ،تعداد لامپ های LED  به کار رفته شده  ، شدت نور آنها و میزان حساسیت سنسور های التراسونیک نسبت به اجسام اشاره کرد  که به کمک یک پیچ می توان این میزان حساسیت را نسبت به محیط ،تنظیم کرد  تا از ایجاد حساسیت های کاذب جلوگیری شود .همچنین در بعضی موارد برد چشمی نیاز به تنظیمات متناسب با زاویه دید و ارتفاع مناسب دارد.

بسته به شکل ظاهری  می توانند دارای یک تا چهار لامپ LED  با رنگ های مختلف باشند ،رنگ این چراغ ها معمولا قرمز و در برخی موارد به رنگ سبز هستند . بنابراین ،علاوه بر نمایش کارکرد درست به نصاب و صاحب خودرو ، به سارقین نیز اطلاع می دهند که این اتومبیل مجهز به سنسور های التراسونیک هستند .

 چگونه چشمی دزدگیر اتومبیل اولتراسونیک Ultrasonic   را نصب کنیم؟

گوشه سنسور های التراسونیک ،یک گیره کوچک وجود دارد که به راحتی می توان از آن برای تنظیم چشمی دزدگیر در داخل خودرو استفاده کنید .این حسگر ها با ولتاژی بین 12 تا 15 ولت کار می کنند و دارای سه سیم است که دو سیم برای تامین برق مورد نیاز و یک سیم هم به دزدگیر متصل می شود .

معایب نصب چشمی دزدگیر اولتراسونیک چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم سنسورهای دزدگیر دارای قابلیت حساسیت بالا و قابل تنظیم هستند که نسبت به رنگ و شفافیت اجسام می توانند عملکرد دقیقی داشته باشند ،در عین حال معایبی نیز دارد.برای مثال تشخیص امواج بازتابی از اشیایی که سطح آن ها با مواد نرم پوشانده شده ،به مراتب سخت تر است زیرا سطوح نرم قابلیت جذب امواج صوتی بسیار بالایی دارند در عین حال بازتاب فرکانس از سطوح بسیار ضعیف است بنابراین ممکن است عملکرد این سنسور ها در مواردی بسیار نادر با اختلال مواجه شود ،که در صورت تنظیم حساسیت سنسور در درجه بالاتر می توان این مشکل را نیز حل کرد .

علاوه بر آن ،عملکرد این سنسور ها در فضای پوشیده برابر ده متر است.پس در مواردی که صاحب خودرو قصد استفاده ازین عناصر را در شرایط خاص دارد ممکن است نتیجه مورد انتظار را از بهره وری مناسب آن ها دریافت نکند.

نتیجه گیری

در هنگام نصب چشمی دزدگیر اتومبیل اولتراسونیک ،به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • در نظر داشته باشید که چشمی دزدگیر التراسونیک را نزدیک تجهیزات دیگری که امواج یا فرکانسی را از خود ساطع می کنند ،نصب نکنید
  • همواره سعی کنید از کابل های با کیفیت و استاندارد برای تامین برق و اتصال به دزدگیر ماشین استفاده کنید
  • در اندازه گیری زاویه مناسب برای قرار دادن چشمی دزدگیر و تنظیم برد چشمی دقت کنید

سعی کنید حتی الامکان ،چشمی دزدگیر را در مکانی قرار دهید که در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *